główna kontakt startuj z nami     

tWWWoje RADOMSKO

.:: pogoda .:: imieniny

Google
 
Web www.radomsko.webmida.com

mapa serwisu

:: biznes
:: informacje
:: auto
:: dziecko
:: kultura
:: film
:: imprezy
:: media
:: telefony
:: zdrowie i uroda
:: komunikacja
:: organizacje
:: nasze miasto
:: sport
:: turystyka
:: usługi

informacje

05.06.2007r.
Internetowe serwisy biznesowe w I kw. 2007 roku

W pierwszym kwartale 2007 roku liczba użytkowników serwisów biznesowych w Internecie wzrosła o 24% w porównaniu do analogicznego okresu 2006 roku. W tym samym okresie liczba użytkowników polskiego Internetu wg badania Megapanel PBI/Gemius wzrosła o 18%. Największą dynamiką wzrostu w kategorii tematycznej Biznes, Finanse, Prawo charakteryzują się czołowe portale i witryny niezależne, których liczba użytkowników i odsłon rośnie szybciej niż w przypadku sekcji biznesowych największych portali horyzontalnych.

RYNEK REKLAMY INTERNETOWEJ

Pierwszy kwartał 2007 roku potwierdza, że obecnie najbardziej dynamicznie rosnącym medium na rynku reklamy w Polsce jest Internet. Wg raportu domu mediowego Starlink w pierwszym kwartale 2007 roku szacowana wartość rynku reklamowego w Polsce wyniosła 1 miliard 300 milionów złotych co oznacza wzrost o 10,7% w porównaniu do analogicznego okresu 2006 roku. Najwyższą dynamiką wzrostu osiągnęła reklama internetowa (+54,4%), reklama telewizyjna (+13,4%) oraz reklama kinowa (+12,4%)

Wg danych CR Media Consulting S.A. największy z estymowanych, bo aż 31% w 2007 roku, udział w wydatkach reklamowych w Internecie posiada branża finansowa. Branża ta charakteryzuje się stałym wzrostem swojego udziału w wydatkach na reklamę internetową i wszystko wskazuje, że tendencja ta w najbliższych kilkunastu miesiącach zostanie utrzymana. Z raportu CR Media Consulting S.A. wynika, że estymowana wartość rynku reklamy internetowej w Polsce na 2007 rok wyniesie 320 milionów złotych.

SERWISY BIZNESOWE W POLSKIM INTERNECIE

Od stycznia 2006 roku firma Gemius S.A. w badaniu Megapanel PBI/Gemius prezentuje autoryzowane 12 kategorii tematycznych. Przypisanie poszczególnych witryn do konkretnych kategorii tematycznych zostało dokonane po analizie każdej witryny biorącej udział w badaniu Megapanel PBI/Gemius i umieszczeniu jej w odpowiedniej kategorii zgodnie z ustalonymi przez Radę Badania stałymi regułami kategoryzacji.

Badanie Megapanel PBI/Gemius i podział na 12 kategorii tematycznych jest jedynym powszechnie uznanym standardem na rynku, który w przeciwieństwie do badań kwestionariuszowych pokazuje rzeczywiste, a nie deklarowane wyniki oglądalności poszczególnych witryn internetowych.

Jedną z kluczowych kategorii tematycznych dla reklamodawców jest kategoria Biznes, Finanse, Prawo, szczególnie istotna dla branży finansowej posiadającej największy udział w wydatkach na reklamę internetową. W pierwszym kwartale 2007 roku witryny zaliczane do tej kategorii tematycznej zanotowały w stosunku do analogicznego okresu 2006 roku wzrost liczby użytkowników o 24% i wzrost generowanych przez nich odsłon stron internetowych o 71%.

Najważniejszymi podmiotami w tej kategorii witryn są: sekcje biznesowe portali horyzontalnych i niezależne portale tematyczne. Pierwszy kwartał 2007 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku pokazuje rosnące znaczenie portali i witryn niezależnych, których dynamika wzrostu jest wyższa niż w przypadku sekcji biznesowych portali horyzontalnych. Wskazuje na to zarówno dynamika wzrostu liczby użytkowników jak i liczby odsłon. Pod względem liczby użytkowników zdecydowanie powyżej średniej rynkowej w tej kategorii rosły Bankier.pl (+68%), Money.pl (+45%) oraz eGospodarka.pl (+36%). Sekcje biznesowe portali horyzontalnych zanotowały wzrosty zbliżone do średniej rynkowej, która wyniosła 24%.

W styczniu 2007 roku zaszła pierwsza wyraźna zmiana potwierdzająca wzrastające znaczenie portali niezależnych. Na trzecią pozycję pod względem liczby użytkowników w kategorii Biznes, Finanse, Prawo awansował Bankier.pl, wyprzedzając, po raz pierwszy od rozpoczęcia publikacji kategorii tematycznych, sekcję biznesową portalu Interia.pl.

SEKCJE BIZNESOWE PORTALI HORYZONTALNYCH

Kolejność sekcji biznesowych portali horyzontalnych w rankingu badania Megapanel PBI/Gemius w kategorii Biznes, Finanse, Prawo jest po pierwszym kwartale 2007 roku identyczna jak w analogicznym okresie 2006 roku i można powiedzieć, że w tej kwestii pomiędzy sekcjami biznesowymi portali horyzontalnych od długiego czasu panuje status quo. Na przestrzeni 12 miesięcy, najszybciej pod względem liczby użytkowników, rosła sekcja biznesowa Onet.pl (+25%), a tuż za nią uplasowała się sekcja biznesowa Interia.pl (+24%). Na trzecim i czwartym miejscu pod względem dynamiki wzrostu wśród sekcji biznesowych portali horyzontalnych znalazły się odpowiednio sekcje należące do portali: Gazeta.pl (+23%) i Wirtualna Polska (+21%).

Pod względem liczby odsłon sekcja biznesowa portalu Onet.pl (+57%) rozwijała się najbardziej dynamicznie. Drugie miejsce pod względem dynamiki zajęła sekcja biznesowa portalu Wirtualna Polska (+43%), co pozwoliło jej wyprzedzić pod względem liczby odsłon sekcję biznesową portalu Interia.pl (w jej przypadku wzrost wyniósł jedynie +26%). Najwolniej na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy pod względem liczby odsłon rosła sekcja biznesowa portalu Gazeta.pl (+9%).

PORTALE I WITRYNY NIEZALEŻNE

W przeciwieństwie do względnie stabilnej sytuacji w obszarze sekcji biznesowych portali horyzontalnych istotne zmiany zachodzą wśród portali i witryn niezależnych wchodzących w skład kategorii Biznes, Finanse, Prawo. Są to zmiany zarówno w znaczeniu witryn jak i w ich biznesowych powiązaniach.

Zgrupowaniu ze względu na relacje właścicielskie uległy serwisy należące do wydawnictwa Wolters Kluwer Polska (serwisy abc.com.pl i lex.pl), wydawnictwa Infor (m. in. infor.pl i gazetaprawna.pl) oraz wydawnictwa IDG (CXO.pl i internetstandard.pl). Wszystkie one znajdują się obecnie w pierwszej dziesiątce kategorii tematycznej, zajmując wśród portali i witryn niezależnych odpowiednio trzecie, czwarte i szóste miejsce. Kolejność na dwóch pierwszych pozycjach nie zmieniła się, aczkolwiek różnica pomiędzy największym niezależnym portalem biznesowym Bankier.pl, a znajdującym się na drugiej pozycji Money.pl zwiększyła się z 2% do 17%.

Na sześć niezależnych portali i witryn biznesowych znajdujących się w pierwszej dziesiątce kategorii Biznes, Finanse, Prawo cztery z nich wykazały dynamikę wyższą od średniej. Liderami wzrostów w liczbie użytkowników są dwa największe portale niezależne, których dynamika wzrostu wyniosła odpowiednio: Bankier.pl (+68%) i Money.pl (+45%).

Kolejność portali i witryn niezależnych ze względu na - oddającą intensywność korzystania przez użytkowników - liczbę odsłon jest zbliżona do kolejności wynikającej z liczby użytkowników. Charakterystyczna jest natomiast zdecydowana przewaga Bankier.pl nad pozostałymi graczami. Strony serwisów biznesowych Bankier.pl odnotowały w pierwszym kwartale 2007 roku ponad 3 razy więcej odsłon niż drugie w kolejności Money.pl i ponad 4 razy więcej niż znajdujące na kolejnej pozycji serwisy biznesowe Infor.pl.

źródło Bankier.pl

Szczegółowe informacje nt. metodologii przygotowania raportu 1. W rankingu zostało uwzględnionych dziesięć największych witryn pod względem liczby użytkowników w pierwszym kwartale 2007 roku w kategorii Biznes, Finanse, Prawo badania Megapanel PBI/Gemius
2. Do przygotowania rankingu zostały uwzględnione uśrednione wyniki badania Megapanel PBI/Gemius za pierwszy kwartał 2006 i 2007 w oparciu o miesięczne wyniki badania w kategorii Biznes, Finanse, Prawo.
3. W pierwszym kwartale 2006 roku poszczególne witryny grup wydawniczych występowały jako oddzielne podmioty. Na potrzebę symulacji pozycji łącznej grup wydawniczych w rankingu za pierwszy kwartał 2006 roku zostały przyjęte następujące założenia:
- IDG serwisy biznesowe składają się z witryn: cxo.pl, internetstandard.pl
- W skład INFOR.pl wchodzi: gazetaprawna.pl, infor.pl
- Serwisy biznesowe Grupy Wolters Kluwer Polska składają się z witryn: abc.com.pl, lex.pl
4. Dane dotyczące wydatków reklamowych pochodzą z raportu domu mediowego Starlink: „Estymacja rynku reklamowego w Polsce po pierwszym kwartale 2007 r.” Dane są estymacjami netto inwestycji w reklamę, czyli szacowanymi kwotami wpływów reklamowych mediów po rabatach, ale przed podatkiem VAT
5. Dane prezentowane przez CR Media Consulting S.A. pochodzą z prezentacji na konferencji Internet 2K7 w dniu 3 marca 2007r.

"tWWWoje Radomsko" - Poleć naszą gazetę znajomemu


home | o nas | reklama | nieruchomości | firmy | zakupy | kontakt | regulamin | praca | dodaj newsa | mapa serwisu
copyright and design by mida ||| wszelkie prawa zastrzeżone