główna kontakt Dodaj do ulubionych startuj z nami     

Finanse

Nieruchomości

giełda

praca

pogoda

rozrywka

tWWWoje Radomsko! i masz co chcesz... wiedzieć

Google
 
Web www.radomsko.webmida.com

mapa serwisu

:: biznes
:: informacje
:: auto
:: dziecko
:: kultura
:: film
:: imprezy
:: media
:: telefony
:: zdrowie i uroda
:: komunikacja
:: organizacje
:: nasze miasto
:: sport
:: turystyka
:: usługi

informacje

01.08.2007r.
Karty kredytowe dla firm

Karty kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw ma w ofercie już sześć banków. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższych miesiącach pojawią się one w kilku kolejnych instytucjach. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, bo karta może być ciekawą alternatywą dla limitu w rachunku bieżącym.

Małe firmy jeszcze stosunkowo rzadko korzystają z kart płatniczych. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Research International Pentor na zlecenie organizacji płatniczej Visa Europe, z kart korzysta tylko 34 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Najczęściej stosowaną przez polskie firmy formą płatności jest przelew bankowy (95 proc. wskazań), a 81 proc. badanych opłaca wydatki związane z prowadzeniem działalności po prostu gotówką.

Sektor MSP korzysta najczęściej z kart debetowych wydawanych do rachunku bieżącego. Oprócz nich do dyspozycji mają jednak jeszcze karty obciążeniowe (z odroczonym terminem płatności) i karty kredytowe. Karty obciążeniowe są bardziej popularne w dużych firmach, natomiast karty kredytowe sprawdzają się lepiej w niewielkich przedsiębiorstwach zatrudniających kilka osób.

Na Zachodzie karty kredytowe dla małych firm są produktem znajdującym się w powszechnym użyciu już od dawna. W Polsce nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością. Na razie oferują je PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Raiffeisen Bank Polska, a od niedawna również Bank Ochrony Środowiska i Lukas Bank. Jednak z pojawiających się na rynku informacji wynika, że najprawdopodobniej do końca roku karty kredytowe dla firm wdroży jeszcze kilka instytucji, m.in. Bank Millennium, czy Getin Bank. Rosnącą popularność kart biznesowych potwierdzają dane Visa. Wynika z nich, że w 2006 r. liczba kart Visa Business zwiększyła się o prawie 25 proc., zaś łączna wartość płatności tymi kartami o ponad 26 proc.

Dlaczego karta kredytowa?

Produkt ten może być wygodną alternatywą dla tradycyjnego kredytu lub limitu kredytowego w rachunku. Umożliwia natychmiastowy dostęp do gotówki przyznanej w ramach limitu kredytowego w karcie, a co najważniejsze, pozwala korzystać z tzw. okresu bezodsetkowego. W zależności od oferty banku może on wynosić nawet do 57 dni. Okres bezodsetkowy to 30-dniowy okres rozliczeniowy oraz tzw. grace period, który w zależności od oferty banku wynosi dodatkowo od 14 do 25 dni. Oznacza to, że za korzystanie z kredytu w całym tym okresie bank nie nalicza odsetek, o ile jednak spłacimy całość zadłużenia. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie płynności finansowej w firmie, a do tego nie powoduje dodatkowych kosztów.

Karta kredytowa może okazać się niezwykle wygodna w sytuacji, gdy stały kontrahent spóźnia się z regulowaniem należności o krótkie terminy. Firma może wtedy pożyczyć „z karty” potrzebną gotówkę, którą spłaci po otrzymaniu gotówki za zaległe faktury. Co ważne, jeżeli zmieści się w okresie bezodsetkowym, bank nie naliczy odsetek od kredytu. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że dotyczy to tylko i wyłącznie transakcji bezgotówkowych. W innym przypadku należy się liczyć nie tylko z odsetkami, ale również stosunkowo wysoką prowizją za wypłatę gotówki z bankomatu.

Zaletą karty jest to, że można ją używać do kredytowania dowolnych transakcji, np. zakupu mebli do biura czy towaru do magazynu. Z badań przeprowadzonych przez Pentor wynika, że przedsiębiorcy wykorzystują karty płatnicze głównie do płacenia za paliwo (24 proc. ankietowanych), podróże służbowe (23 proc.), opłacania kosztów reprezentacyjnych (14 proc.) oraz serwisowania samochodów (10 proc.).

W ocenie portalu Bankier.pl na szczególną uwagę przedsiębiorców zasługują karty LUKAS Banku. Bank zaoferował je dopiero w drugim kwartale 2007 r., jednak przygotował ofertę, która przebiła dotychczasowe propozycje konkurentów. Pierwsze miejsce postanowiliśmy przyznać karcie MasterCard Business EFL. Kredyt jest niskooprocentowany, a karta charakteryzuje się najdłuższym spośród pozostałych ofert okresem bezodsetkowym. Bank nie wymaga również otwierania rachunku firmowego, a na dodatek do karty dołączony jest program partnerski przygotowany we współpracy z Europejskim Funduszem Leasingowym.
Wszystkie te cechy zadecydowały o tym, że produkt ten zajął w naszym rankingu pierwsze miejsce. Drugie miejsce na podium zajęła również karta Lukas Banku – Visa Business.
W naszej ocenie ten produkt zasługuje także na szczególną uwagę. Parametry karty (oprocentowanie i GP) są identyczne jak w przypadku karty MasterCard Business EFL, różnice dotyczą natomiast rachunku firmowego i programu rabatowego. Trzecie miejsce przyznaliśmy karcie Visa Business Banku Ochrony Środowiska. To również nowy produkt na rynku, a wyróżnia go najniższe spośród kart kredytowych dla firm oprocentowanie – 15 proc – co istotne dotyczy ono zarówno transakcji gotówkowych jak i bezgotówkowych. Warto podkreślić, że nawet w przypadku kart kredytowych dla sektora detalicznego tak niska stawka oprocentowania jest rzadkością. Na uwagę zasługują naszym zdaniem również karty ING Banku Śląskiego i Raiffeisen Banku. Karta ING Banku do niedawna była jedyną na rynku, którą można było otrzymać bez otwierania rachunku w banku. Charakteryzuje ją także stosunkowo niskie oprocentowanie. Natomiast propozycja Raiffeisen Banku wyróżnia się na tle konkurencji najwyższym na rynku maksymalnym limitem kredytowym – 150 tys. zł.
Ostatnie dwa miejsca zajmują karty gigantów – Banku PKO BP i Pekao SA. Bank PKO BP otrzymał mniej punktów ze względu na najkrótszy na rynku okres bezodsetkowy – jedynie 45 dni. Warto jednak podkreślić, że dla wielu osób może być to atrakcyjna propozycja, zwłaszcza ze względu na atrakcyjne oprocentowanie kredytu. Natomiast Kartę Mastercard Business Banku Pekao SA trudno stawiać w jednym szeregu z pozostałymi produktami. Na próbie jej oceny w podstawowych kategoriach charakteryzujących kartę kredytową dla firmy produkt ten niewątpliwie traci. Kredyt jest najwyżej oprocentowany, okres bezodsetkowy krótki, a opłaty związane z jej wydaniem i obsługą konta firmowego bardzo wysokie. Jednak karta zawiera bardzo bogaty zestaw usług w ramach concierge, który przewyższa oferty konkurencji. Produkt ten przeznaczony jest niewątpliwie dla najbardziej wymagających klientów i z całą pewnością nie będą czuć się zawiedzieni tym wyborem.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem Bankier.pl na temat kart kredytowych dla firm: http://www.bankier.pl/raport/

źródło bankier.pl"tWWWoje Radomsko" - Poleć naszą gazetę znajomemu

home | o nas | reklama | nieruchomości | firmy | zakupy | kontakt | regulamin | praca | dodaj newsa | mapa serwisu
copyright and design by mida ||| wszelkie prawa zastrzeżone